08.00 до 19.00 год
Неділя - вихідний
Тріщини в стінах з газоблоків
Стійкість конструкцій до утворення тріщин – запорука безпечної експлуатації будівель. Попередити утворення тріщини в стінах з газобетону і вибрати спосіб її усунення, можливо, маючи уявлення про параметри тріщин і природі їх освіти.
Поняття і види тріщин
Тріщина – це дефект конструкції, що утворюється в результаті виникнення критичних напружень в композиті. Напруги можуть бути викликані зовнішніми агресивними чинниками, або внутрішнім дисбалансом системи. Простіше кажучи, при некоректному розрахунку складу газобетону, властивості готових блоків можуть бути погіршені. Якщо міцність блоку або моноліту не відповідає заданій, стіна починає руйнуватися. Тріщини можна розділити на два види:
- усадочні, викликані усадковими деформаціями, що виникають при температурно-вологісних впливах.
- механічні, викликані точкової концентрацією прикладання навантажень.
Основними параметрами тріщини є її глибина, ширина розкриття, довжина. Важливе значення має місце розташування тріщини. Існують нормативні документи, в яких прописані допустимі і неприпустимі тріщини для різного виду конструкцій, в тому числі вертикальних несучих і огороджувальних елементів. Крім того, нормативні документи встановлюють вимоги щодо тріщиностійкості до самих бетонів і виробів з них.
Причини утворення тріщин
Природі тріщиноутворюванням присвячені праці багатьох дослідників. Газобетон – це складний композит, що має пористу структуру, яка з одного боку є компенсатором усадочних деформацій, але з іншого послаблює механічні властивості системи. Основні причини утворення тріщин можна умовно розділити на три групи:
- некоректний підбір складу і недотримання технології приготування газобетонних елементів;
- недотримання вимог монтажу конструкцій, в тому числі будівництва основ і фундаментів;
- критичні умови експлуатації конструкцій.
Для попередження виникнення тріщин розберемо докладно кожну групу.
Технологічні причини, або як правильно вибрати газоблок
Дотримання вимог усіх нормативних документів, а також залучення висококваліфікованих фахівців – це обов’язкові умови для будь-якого газобетонного виробництва. Рядові споживачі повинні вибирати продукцію перевірених постачальників, що добре зарекомендували себе на ринку будівельних матеріалів. При виборі блоків необхідно ознайомитися з їх характеристиками. Розмір, щільність, міцність, морозостійкість – всі ці показники зазначаються в паспорті якості на газоблок. На паспорті або сертифікаті відповідності повинна стояти синя печатка заводу-виготовлювача, а в ряді випадків відмітка організації, що проводила випробування. Якісні показники повинні відповідати вимогам вашого проекту.
Порада: Якщо Вашим проектом передбачено будівництво будівлі вище одного поверху, слід вибрати газобетон з щільністю D не нижче марки 500.
Варто звернути увагу, що якісний автоклавний блок має світлий колір, однорідну структуру і рівні грані. Якщо на блоці є розлучення, темні плями, масляниста плівка, то від покупки краще відмовитися.
При дотриманні технологічної операції спучення газобетонної маси, пори блоку будуть рівними, круглими, замкнутими, рівномірно розподіленими по всьому тілу елемента. При покупці зверніть увагу на зріз блоку. Наявність пір, які явно відрізняються за розміром, не мають круглої форми, говорить про поганих показниках теплопровідності, а також низьких звукоізоляційних властивостях.
При використанні монолітного газобетону необхідно звернути увагу на поверхню суміші. Відділення води говорить про недотримання рецептури. Монолітний газобетон більш схильний до усадочних деформацій. Для того щоб не тріснули стіни з газобетону при монолітному бетонуванні, обов’язкове дотримання всіх підготовчих робіт (чиста опалубка, відсутність щілин і отворів), а також догляд за твердеющим бетоном.
Монтаж стін і вплив фундаменту
Фундамент робить основний вплив на роботу всіх конструкцій будівлі. Від правильного пристрою фундаменту залежить довговічність і надійність споруди. Якщо тріснули стіни з газобетону, в першу чергу варто звернути увагу на стан фундаменту. «Слабкий» фундамент зазнає незворотні механічні зміни, простіше кажучи, «пливе». В такому випадку на стінах виникають вертикальні глибокі тріщини. Розташування тріщин може бути різним, а найчастіше в середині стін. Такі тріщини є критичними. Вони послаблюють несучу здатність стін і створюють загрозу для збереження загальної міцності будинку.
При оштукатурюванні стін з газобетону небажане використання звичайних штукатурок. Вони мають схильність до розтріскування на пористих підставах. Перевагу слід віддати штукатурним складам спеціального призначення. Такі склади не віддають вологу пористій блоку, і, як наслідок не є каталізатором утворення усадочних деформацій, що ведуть до появи тріщин.
Експлуатація конструкцій
Від правильної експлуатації конструкцій залежить термін служби будівлі. При бажанні капітальних перетворень варто враховувати характеристики блоків і реально оцінювати можливості проведення певного ряду робіт. Наприклад, якщо ви вирішили влаштувати вентильований фасад, а для стін використаний блок з щільністю D 500, то від затії краще відмовитися. Конструкція фасаду відчуває сильні динамічні навантаження, тому слабка міцність стін призведе до утворення тріщин в стінах з газобетону.
При експлуатації недавно монтованих стін можливе утворення незначних дефектів, таких як дрібні тріщини в газобетонній кладці. Ці тріщинки не несуть небезпеки і легко ремонтуються. Виникають вони при впливі атмосферної вологості, а також агресивних реагентів навколишнього середовища. Уникнути виникнення дрібних тріщин по газобетонній кладці можна за рахунок пристрою захисного покриття (штукатурка, шпаклівка, фарба).
Методи усунення тріщин в стінах з газоблоку
Якщо все-таки попередити утворення тріщин не вдалося, існує ряд методів по їх самостійній ліквідації. Отже, що робити з тріщинами в газобетоні? По-перше, необхідно зрозуміти, яка перед вами тріщина: механічна або усадочна. Механічна говорить про проблему в підставі або фундаменті, або про «просідання» всієї споруди. У цьому випадку необхідно провести обстеження фундаменту, а також цокольної частини. Доведеться оголяти частина фундаменту під тріщиною. По можливості встановити глибину і довжину тріщини, а також зрозуміти швидкість її зростання. Усадочна тріщина менш небезпечна. Вона має маленьку ширину розкриття, часто її називають волосяною. Наприклад, якщо взимку пішли тріщини на стінах з газобетону, то, швидше за все, перед вами звичайні усадочні дефекти, які утворюються від перепаду температур в середовищі експлуатації. Такі тріщини можна легко усунути.
Порядок дій при усуненні дрібних тріщин в газобетонной кладці:
- Очистити місце освіти тріщини, видалити пил, промочити водою, заґрунтувати.
- Розшити тріщину (довжину в 1 см розшивають до 2 см) і закласти складом, приготованим з цементу, води, силікатної крихти різної крупності (чим більше тріщина, тим крупніше фракція).
- Провести заходи щодо недопущення стікання суміші, або потрапляння на свіжоукладений розчин опадів.
У разі якщо тріщина глибока, після розшивки варто зробити армування шва цвяхами, сіткою або дротом. Потім закрити тріщину розчином із застосуванням великого заповнювача, а в деяких випадках хімічних добавок. Провести стабілізацію шва (пристрій фанерного листа на саморізи навпаки шва).
Якщо тріщина дуже глибока, то варто вдатися до допомоги фахівців, так як самостійний ремонт може тільки погіршити ситуацію.
Пам’ятайте! Ваш міцний будинок – ваша надійна фортеця!
Рубрики: Блог